Druhy závislostí a jejich léčba v Praze
Druhy závislostí a jejich léčba
29 října, 2018
Závislost na alkoholu
Abstinence nebo kontrolovaná konzumace alkoholu?
29 října, 2018
Zobraz vše

Kdy závislost začíná? Jak dlouho trvá? Lze se jí zbavit?

Jedna z nejčastějších otázek, kterou naši terapeuti slýchají zní takto: Jsem již závislý na alkoholu nebo mám teď jen nějakou těžší životní fázi, protože jsem přepracovaný? Obecně lze na takovou otázku odpovědět velmi těžko, protože neexistuje žádná pevná hranice mezi závislým a ne-závislým člověkem.

Závislost je třeba si uvědomit

Existuje však mnoho druhů zacházení s alkoholem a dalšími návykovými látkami, které lze označit za patologické. Jedno pravidlo však platí stoprocentně: čím dřív si člověk uvědomí, že s jeho pitím není něco v pořádku, tím je lehčí cesta k tomu, aby se svého problému zbavil.

V takových případech se léčba alkoholismu obejde i bez nutnosti celoživotní abstinence či pobytu v protialkoholní léčebně.

Závislost na alkoholu není spravedlivá

Bylo by mylné se domnívat, že na něm konzumace alkoholu nezanechává žádné stopy. Nicméně k naprosté devastaci rodinných, sociálních a profesních hodnot nedojde okamžitě.

Pomoc ADICARE

Každý z nás je originální a individuální, léčba závislosti by tedy měla být rovněž individuální. Spíš než léčit důsledky je třeba do hloubky hledat příčiny toho, proč se nám v určité životní fázi, v určitých chvílích a za určitých okolností vymyká pití z ruky.